Реєстрація СПД (з оновленнями)

Як відкрити ФОП в Україні

Право на здійснення підприємницької діяльності є одним з конституційних прав громадянина. Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом. Відповідно до п. 1 ст. 50 Цивільного кодексу України право займатися підприємницькою діяльністю має фізична особа з повною цивільною дієздатністю, яка досягла 18 років. Здійснювати таку діяльність можна тільки за умови її державної реєстрації. Після реєстрації громадянин набуває статусу ФОП.

Займатися підприємницькою діяльністю чинне законодавство дозволяє не всім. Так, не можуть суміщати свою діяльність з підприємницькою окремі категорії державних службовців (включаючи військовослужбовців, що знаходяться на дійсній службі), працівники органів прокуратури, СБУ, МВС, судів та інших урядових органів, а також особи, яким здійснювати певні види діяльності заборонено рішенням суду.

Перелік нормативних актів, що регулюють процес реєстрації ФОП:

1) ПК – Податковий кодекс України

2) Закон № 755 – Закон України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» в редакції Закону України від 26.11.2015 р. № 835-VIII «Про внесення змін до Закону України» Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців » та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Як зареєструватися підприємцем?

Процедуру реєстрації визначено Законом № 755. Реєстрація ФОП здійснюється за їхнім місцезнаходженням. При цьому крім держреєстраторів надавати зазначені адміністративні послуги з 01.01.2016 р. можуть також органи місцевого самоврядування, місцеві держадміністрації та нотаріуси. Органи місцевого самоврядування отримують повноваження з держреєстрації, якщо відповідна місцева рада ухвалить таке рішення.

Для реєстрації громадянин може звернутися до суб’єкта держреєстрації (держреєстратора, до органу місцевого самоврядування, місцевої держадміністрації) або до нотаріуса особисто або через уповноважену ним особу, а може надіслати потрібні документи поштою з описом вкладення або електронною поштою з описом, що містить відомості про надіслані документи в електронній формі. Для реєстрації в електронному вигляді потрібно зайти на Реєстраційний портал і дотримуватися наведених там інструкцій.

У разі подання документів особисто громадянин зобов’язаний пред’явити паспорт. Якщо документи подає уповноважена особа, вона пред’являє свій паспорт та довіреність, оформлену в нотаріуса із зазначенням повноважень. У разі ж надсилання документів поштою треба нотаріально засвідчити підпис фізичної особи на реєстраційній картці.

Які документи потрібні для держреєстрації?

Згідно зі ст. 18 Закону № 755 для державної реєстрації фізособи підприємцем подається заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем. Фізособа може одночасно із заявою про держреєстрацію подати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування. До того ж вона має право обрати тільки 1, 2-у або 3-ю групи за ставкою 4% без ПДВ.

Фізична особа, яка планує одразу працювати на загальній системі оподаткування та сплачувати ПДВ, може одночасно із заявою про держреєстрацію подати реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ за затвердженою формою.

Право на провадження підприємницької діяльності має фізична особа, яка досягла 18 років. Якщо зареєструватися підприємцем хоче громадянин, якому менше ніж 18, але який досяг 16 років, то додатково потрібно подати нотаріально засвідчену згоду батьків (усиновителів) чи піклувальників або органу опіки та піклування(ч. 3 ст. 18 Закону № 755).

Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або свідоцтво на постійне чи тимчасове проживання.

Документи мають бути викладені українською мовою (ст. 15 Закону № 755).  Забороняється вимагати інші документи, не передбачені ст. 18 Закону № 755.

Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день надходження документів видається заявникові з відміткою про дату отримання документів (ч.4 ст.14 Закону № 755).

УВАГА ОНОВЛЕННЯ (08.02.2018р.):   В Україні спростили реєстрацію ФОП для іноземців

Для іноземних фахівців процедура реєстрації фізособи-підприємця (ФОП) і відповідно — можливість працювати за спрощеною системою оподаткування в країні наприклад, третя група) спростилася. Законні підстави для цього містяться в недавніх роз’ясненнях, підготовлених Міністерством юстиції України.

До цього моменту українським компаніям було складно працювати з іноземцями, як з ФОП. Щоб підприємство могло укласти договір з іноземцем-ФОП (наприклад, на розробку софта), потрібно було дві умови: іноземний фахівець повинен перебувати в Україні на законних підставах і бути зареєстрованим як ФОП в Україні. Це створювало складності.

По-перше, під законними підставами мався на увазі документ про тимчасове проживання (а його отримати не можна, без працевлаштування в українській компанії або працюючи, як ФОП без довгострокового проживання в Україні). По-друге, щоб відкрити ФОП в Україні, іноземець повинен подати заяву за формою, затвердженою указом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5, де є графа «місце проживання/місцезнаходження фізичної особи-підприємця».

З цією графою і виникали труднощі. З одного боку, за Законом про держреєстрацію, в держреєстрі містяться дані про ФОП за місцем проживання або іншою адресою, за якою встановлюється зв’язок з ФОП, і можна подумати, що при реєстрації ФОП може внести будь-яку адресу, за якою буде знаходитися.

Однак на практиці реєстратори розуміли цю вимогу з точки зору Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», при цьому відомості про місце проживання іноземців вносяться в такі документи: постійний вид на проживання, посвідка на тимчасове проживання, свідоцтво біженця.

Тепер же Мін’юст підготував роз’яснення, за яким «місце розташування» можна підтверджувати іншим документом: наприклад, договором оренди житла або іншої споруди, інформацією з Держреєстру прав на нерухомість і т.д.

Відповідно, для реєстрації ФОП іноземцям вже не потрібен дозвіл на проживання. Це роз’яснення Мін’юст уже розіслав по реєстраторам.

Для відкриття ФОП іноземцю потрібно:

— отримати ІПН;

— мати договір оренди житла, інформацію з Держреєстру прав на нерухоме майно про майнове право на об’єкт нерухомого майна.

Інформація отримано з  minfin.com.ua

 Коли можуть відмовити в держреєстрації ФОП?

Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону № 755 підставами для відмови можуть бути:

– подання документів особою, яка не має на це повноважень;

– наявність в Єдиному держреєстрі відомостей про судове рішення, що забороняє проведення реєстраційної дії;

– неусунення підстав для зупинення розгляду документів протягом установленого строку;

– наявність законодавчих обмежень на здійснення підприємницької діяльності для особи, яка бажає стати підприємцем;

– наявність в Єдиному держреєстрі запису про те, що ця особа вже є підприємцем.

У разі відмови громадянинові протягом 24 годин після надходження документів (крім вихідних та святкових днів) видається повідомлення із зазначенням причин такої відмови, при цьому повертаються подані документи не пізніше ніж наступного робочого дня від дня надходження від заявника заяви про їхнє повернення. Повідомлення про відмову повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа не відповідає нормам законодавства. Після усунення причин, що були підставою для відмови, можна повторно звернутися для реєстрації (ч. 3-7 ст. 28 Закону № 755). Необґрунтовану відмову можливо оскаржити в суді.

Як заповнити заяву (приклад заповнення)

У переліках документів, що подаються для проведення будь-яких дій із держреєстрації, тепер немає реєстраційних карток, форми яких затверджено наказом Мін’юсту України від 02.11.2015 р. № 2140/5. Їхню функцію виконують заяви. Нові форми заяв затверджено наказам Мін’юсту України від 06.01.2016 р. № 15/5, який набув чинності 13.01.2016 р.

У заяві наводяться такі відомості про особу, яка має намір стати ФОП: прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), місце проживання (прописки), види діяльності, реквізити для зв’язку. Паспортні дані відображають тільки громадяни, які відмовилися від присвоєння ідентифікаційного номера. Заява заповнюється українською мовою.

Назву виду діяльності та її код зазначають згідно з Класифікацією видів економічної діяльності ДК 009:2010. Законодавство не обмежує кількість видів діяльності, які відображаються у формі заяви. Записати їх можна скільки завгодно. Тому за потреби додайте до заяви додаткові рядки. Рекомендуємо зазначати ті види діяльності, які ви реально будете провадити відразу або найближчим часом. Додатковий вид можна відобразити будь-коли шляхом внесення змін до реєстраційних даних (для цього держреєстраторові подається форма заяви про проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу – підприємця, які містяться в Єдиному держреєстрі).

Які терміни держреєстрації?

Документи, подані для держреєстрації, розглядаються протягом 24 годин після їхнього надходження, крім вихідних та святкових днів (ст. 26 Закону № 755).

Підставами для призупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, згідно зі ст. 27 Закону № 755 є:

– подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі;

– невідповідність документів вимогам, визначеним ст. 15 цього Закону;

– невідповідність відомостей, зазначених у заяві про держреєстрацію, відомостям, що містяться в документах, поданих для держреєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному держреєстрі;

– невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для держреєстрації, відомостям, які містяться в Єдиному держреєстрі;

– невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган) відомостям, наданим органам статистики, ПФУ, органам ДФС.

Розгляд документів призупиняється протягом 24 годин, крім вихідних та святкових днів, після надходження документів, поданих для держреєстрації, на 15 календарних днів із дати їх подання.

Повідомлення про призупинення розгляду документів із зазначенням строку й вичерпного переліку підстав призупинення розміщується на порталі електронних сервісів у день такого призупинення та надсилається заявникові електронною поштою. Якщо документи, потрібні для усунення підстав для призупинення розгляду документів, будуть подані заявником протягом визначеного строку, розгляд поновлюється. У цьому разі строк розгляду документів та проведення реєстраційних дій починає обчислюватися з дня, коли будуть усунені підстави, за якими розгляд було призупинено.

Якщо причин для призупинення розгляду документів, поданих для держреєстрації, і відмови в реєстрації немає, суб’єкт держреєстрації, нотаріус вносить запис про проведення держреєстрації до Єдиного держреєстру. Після цього формує й оприлюднює на порталі електронних сервісів виписку за результатами надання адміністративних послуг у сфері держреєстрації. Відомості, що містяться в Єдиному держреєстрі, є відкритими й загальнодоступними та надаються як безкоштовний доступ через портал електронних сервісів. Ці відомості можна знайти й переглянути, задавши відповідний пошук (зокрема, за повним або скороченим найменуванням, ім’ям, ідентифікаційним кодом), а також скопіювати й роздрукувати.

Скільки коштує реєстрація ФОП?

Процедура первинної реєстрації та реєстрації припинення залишається безкоштовною. Адміністративний збір у розмірі 0,1 мінімальної зарплати (МЗП) установлено тільки за держреєстрацію внесення змін до відомостей про П.І.Б. або місцезнаходження ФОП (ст. 36 Закону № 755).

Виписку для проставлення апостилю та витяг із Єдиного держреєстру в паперовій формі можна отримати за плату в розмірі 0,05 МЗП, а документ у паперовій формі, який міститься в реєстраційній справі, за плату в розмірі 0,07 МЗП ( ч.4 ст.36 Закону № 755).

Адмінзбір і плата за надання відомостей із ЄДР справляються в розмірі МЗП, установленої законом на 1 січня календарного року, в якому подаються документи для проведення реєстраційної дії або запит про надання відомостей із ЄДР, та округлюються до найближчих 10 грн ( ч.5 ст.36 Закону № 755). На 01.01.2016 р. розмір МЗП становить 1 378 грн. Таким чином, сума адмінзбору за проведення держреєстраційних дій щодо внесення змін до відомостей про П.І.Б. або місцезнаходження ФОП 2016 року становить 140 грн.

Також передбачено можливість внесення змін до відомостей про П.І.Б. або місцезнаходження ФОП у скорочені строки за плату. Розмір такої плати визначено постановою КМУ від 25.12.2015 р. № 1133 і становить:

– подвійний розмір адміністративного збору (тобто 140 грн х 2 = 280 грн) за реєстрацію протягом 6 годин після подання документів;

– п’ятикратний розмір адмінзбору (тобто 140 грн х 5 = 700 грн) – за проведення реєстраційних дій протягом 2 годин.

Держреєстрація в скорочені строки проводиться винятково за бажанням заявника за умови внесення ним додатково до адмінзбору зазначеної плати (така плата становить відповідно 420 грн і 840 грн).

Технічний адміністратор Єдиного держреєстру в день проведення реєстраційної дії передає до інформаційних систем держорганів (органів статистики, податкової служби та ПФУ) відомості про реєстрацію нового підприємця (ст. 13 Закону № 755). Водночас до фіскальних органів передаються копії заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію платником ПДВ в електронній формі, якщо вони додавалися до заяви про держреєстрацію ФОП.

На цьому процедура реєстрації ФОП закінчується. Звернімо увагу, законодавство не вимагає від ФОП наявності печатки. Якщо ви вважаєте, що вона потрібна для надання солідності договорам та іншим документам, можете її виготовити. На це дозвіл не вимагається. Відкривати чи ні розрахунковий рахунок у банку – теж вирішуйте самі. Залишилося тільки визначитися зі статусом платника податків.

Як стати платником податків?

Реєстрація платником єдиного податку здійснюється шляхом внесення записів до Реєстру платників єдиного податку, який веде ДФС. Постановка на облік новостворених підприємців як платників єдиного податку може бути здійснена протягом двох робочих днів з дати отримання органом ДФС від держреєстратора електронної заяви, виготовленої шляхом сканування, одночасно з відомостями з реєстраційної картки ф. 10 на проведення держреєстрації підприємця. Таким чином, підприємець-початківець може одночасно з іншими документами на реєстрацію підприємця подати держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. При цьому в Єдиному держреєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців будуть міститися такі відомості про підприємця:

— Дата подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та дата направлення електронної копії такої заяви до органу ДФС, якщо воно подано як додаток до реєстраційної картки;

— Податкова адреса суб’єкта господарювання;

— Місце здійснення господарської діяльності;

— Вибрана група платників єдиного податку;

— Вибрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009: 2010 (для платників єдиного податку першої та другої груп).

Якщо підприємець не подасть держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, це не означає, що він не зможе стати єдинником. У ПК залишилася норма (п. 299.4 ст. 294), що дозволяє подавати заяву безпосередньо в ДФС. Причому заяву можна подати як особисто, так і в електронній формі (при наявності цифрового підпису) або поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення.

Новостворений підприємець може стати платником єдиного податку першої або другої групи з 1-го числа місяця, наступного за місяцем реєстрації, якщо він подасть до органу ДФС заяву про застосування спрощеної системи до закінчення місяця, в якому відбулася реєстрація. Щоб з дня держреєстрації вважатися єдинником третьої групи, потрібно подати заяву про застосування спрощеної системи до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація. Таким чином, якщо громадянин зареєструвався ФОП в липні, не подав держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи, але хоче бути єдинником першої або другої групи, йому потрібно до кінця липня подати таку заяву до податкової інспекції за місцем проживання. У такому випадку єдинником він стане з 1 серпня.

Якщо ФОП хоче застосовувати третю групу єдиного податку, потрібно подати заяву протягом 10 днів з дня держреєстрації (а не з дня отримання виписки!). Единником він вважатиметься з дня держреєстрації. Так, зареєстрований 17 липня ФОП повинен подати до податкової заяву на єдиний податок не пізніше 27 липня, щоб стати єдинником третьої групи з моменту реєстрації. Якщо ж підприємець не встигне цього зробити в зазначені терміни, він втратить статус новоствореного ФОП і зможе стати єдинником тільки в загальному порядку — подавши заяву за 15 днів до початку кварталу, з якого буде застосовуватися спрощена система оподаткування. До цього він вважається таким, що застосовує загальну систему оподаткування. Звернемо увагу, що ст. 298 ПК дозволяє подавати заяву не тільки особисто, а й поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення або засобами електронного зв’язку з електронним цифровим підписом. Свідоцтв платників єдиного податку вже не видають. Новоствореному єдиннику необхідно зареєструвати в податковій Книгу обліку доходів.

Якщо підприємець спочатку планує працювати за загальною системою оподаткування, ніяких заяв до податкової служби подавати не потрібно. Однак до моменту отримання доходів від підприємницької діяльності слід зареєструвати в податковій інспекції Книгу обліку доходів і витрат, в якій буде вестися облік результатів господарської діяльності. Якщо розрахунки будуть здійснюватися готівкою, в податковій інспекції необхідно зареєструвати реєстратори розрахункових операцій.

Якщо підприємець хоче відразу стати платником податку на додану вартість, він також може при реєстрації як підприємця до заповненої реєстраційної картки ф. 10 докласти реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію як платника ПДВ. Відсканована копія такої заяви разом з відомостями з реєстраційної картки передається держреєстратором до органу ДФС.

Відомості про дату подання реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію як платника ПДВ та дату направлення електронної копії заяви до органу ДФС (якщо заяву подано як додаток до реєстраційної карти) будуть внесені до Єдиного держреєстру. Свідоцтв платників ПДВ вже не видають.

Електронний ресурс: http://chp.com.ua/spravochnik/item/39272-yak-vidkriti-pp-privatnogo-pidpriemtsya-v-ukrayini

Залишити відповідь